Avokadonun Olgunlaşması İçin Evde Yapılacak 3 Şey

Enerji değeri yüksek bir besin olan avokado yağ asidi, protein, vitamin, mineral içeriği bakımından çok zengin, kremsi dokuya sahip subtropikal bir meyvedir. Avokado daha ham ve sert bir meyveyken toplanır. Lojistik ve depolama şartları nedeniyle de genelde tam olgunlaşmadan, yani daha yarı ham ve sert haldeyken satışa sunulur. Tam yumuşamamış avokadonun tadı acıdır ve yemesi keyifli değildir. Evde hiçbir işlem yapmadan ortalama bir haftada olgunlaşan avokadonun daha çabuk olgunlaşmasını sağlamak mümkündür. Faydaları saymakla bitmeyen ve lezzeti ile kahvaltıların yıldızı olan avokadoyu evde olgunlaştırmak için yapılacak 3 basit yöntemi sizlerle paylaşıyoruz.

Muz, Şeftali ya da Elma
En çok bilinen ve çok işe yarayan yöntemlerin başında avokadoyu muz şeftali ya da elma gibi meyvelerle aynı kapta bekletmek vardır. Bu meyvelerle beraber, ışık geçirmeyen bir kese kağıdında bekletmek oldukça işe yarar. Bu yöntem ile avokado yaklaşık iki gün içerisinde yenilebilecek olgunluğa ve yumuşaklığa ulaşır.

Mikrodalga Fırın
Avokado nasıl olgunlaşır sorusuna cevap olabilecek diğer yöntem ise mikrodalga fırın kullanmaktır. Avokado mikrodalga fırının en düşük ayarında 2 dakika içinde yumuşar. Bu yöntem avokadonun besin değerini azaltabileceği için, acil durumlar hariç kullanmak önerilmemektedir.

Güneş ve Avokado
Doğal olgunlaşmayı hızlandırmak için ise bir kabın içine en az üç avokadoyu güneş alan bir yere yerleştirmek yeterli olacaktır. Bu yöntemle avokadolar 3-4 günde olgunlaşarak yenmeye hazır hale gelirler.

Avokadonuzun yenilmeye hazır olup olmadığını anlamanın en iyi yolu ise dolgun uç kısmına hafifçe bastırmaktır. Kolayca içe çöküyorsa avokado olgunlaşmış demektir. Olgunlaştıktan sonra avokadoyu fazla bekletmeden tüketmek gerekir. Aksi takdirde yenilebilir haldeyken içi krem rengi olan avokado siyahlaşarak çürümeye başlar.